Bu gün kelebeğin ömründen bi mail aldım ve sizlerlede paylaşmak istedim bu maili...Biz saçını sevdiği insanlar uğruna süpürge eden hasas kadınlar işte sonunda akibetimiz aynen bu yazıda yazan gibi oluyor.Ben karar verdim bu günden sonra artık kimseye hak ettiği değerin bi gram fazlasını bile vermicem...

Okuyun anacım...

“Mükemmel kadın” denildiğinde aklınıza ne gelir? Toplumun ve yaşamın üstüne yapıştırdığı tüm sıfatları eksiksiz yerine getiren kadın!

Mükemmel Kadın Olmayın!

İyi bir eş, anne, dişi, seksi, ev hanımı, iş kadını, dost, evlat, sevgili ve daha birçok şey olan mükemmel kadın, neden mutsuz olur? Çünkü bu kadınlar başkaları için yaşarlar!

Bir ilişkide kadın, eşinin hayatını gereğinden fazla kolaylaştırdığında, iyi bir iş yapmış olmaz. Her sorunu çözebilen, sorumlulukları üstünde taşıyan, düzeni koruyan ve bunun için insanüstü çaba gösteren kadın, karşısındaki erkeğin genetiğini bozar.

İnsan doğası almaya, tüketmeye eğilimlidir ve rahata çabuk alışır. Mükemmel kadın, her konuda başarılı olduğundan, karşısındakine yapacak bir şey bırakmaz. Armut piş, ağzıma düş! İlişkiler, paylaşım olmadan büyümez. Kadın ve erkeğin gelişimi, yaşamın getirdiği sorumluluklar, dersler ve çaba ile doğru orantılıdır. Çocuğunun okul ödevlerini kendisi yapan bir anne, evladının öğrenmesini ve yeteneklerini geliştirmesini engellediğinin farkında değildir. Aynı durum ilişkilerde de geçerlidir. Eşinin işlerini üstlenen, yapması gerekenleri onun yerine yapan, beceremediklerini bir şekilde halleden mükemmel kadın, mutsuz olmaya mahkumdur.

İşin garip tarafı, bu yapıdaki kadınların ilişkileri genellikle hayal kırıklığı ile biter. En çok aldatılan, terk edilen kadınlar, kusursuz kadınlardır. Neden aldatıldıklarını anlayamazlar. Üstelik, eşlerinin seçtikleri kadınlar, kendilerinden çok daha vasıfsız olanlardır. “Benim neyim eksikti?” Bu cümlenin cevabı havada kalacaktır, hatta şok etkisi bile yaratabilir ama eksik olan kusurdur.

İlişkiler paylaşım üzerine kuruludur. Mükemmel kadın, eşinin yapacaklarını üstüne aldığında, zaferlerini de elinden almış olur. Çaba göstermek, uğraşmak için ortada sebep bırakmaz. Heyecanı, hevesi kalmayan bir eş, doğal olarak gidip, kendini göstereceği, yaratacağı başka ortamlar arar.

Çevrenizdeki insanları bir düşünün. İçlerinde, mükemmel olduğuna inandığınız ama hala neden evlenemediğini ya da mutsuz bir ilişkisi olduğunu anlayamadığınız kişiler yok mu? Dışarıdan bakıp, dört dörtlük kadın dediklerinizle birlikte yaşadığınızı hayal edin. Hazır bir hayat. İlk başlarda çok keyifli gelse de, zaman içinde son derece sıkıcı, tek düze ve boş bir yaşam şeklini alır. İnsani egonuz zarar görür.

Mükemmellik, kendinden vazgeçmek demektir. Sürekli başkaları için yaşamak, onların ihtiyaçlarını gidermek, onların sevdiklerini seçmek ve hazırlamak, hep başkalarını düşünmek, mükemmel kadını kişiliksiz kılar. Kendi hayatından vazgeçmek, saçının her telini süpürge etmek, gereksiz özveri ve fedakarlık göstermek, karşı taraftan alkış ve takdir almaz. Düzenli olarak bunlar yapıldığı için, görevmiş gibi algılanır ve kıymet bilinmez.

Kusursuz ve mükemmel olmak, sadece zarar verir. Eşini, çocuğunu, kendini hatta dostlarını bile zor bir psikolojik sürece sokar. İlişkiler paylaştıkça değer kazanır ve keyif verir.

Mükemmel kadın mutlu olamaz. Başkalarının hayatını düzenlerken, kendine ait bir yaşamı unutur.

İnsan dediğin kusurlu olur. Hataları, yanlışları ile var olur. Mükemmellik, insana ait değildir.

Kusursuz veya mükemmel kadın olmayın. Bu sizi ancak, ruhsal köle ve yaşam hizmetçisi yapar.

This entry was posted on 18:45 and is filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

12 köpüklü ne demiş:

  Evren dedi ki...

  bana da gelmişti geçen haftalarda, pek bi kendim gibi gelmişti kadının halleri :)

 1. ... on 28 Mayıs 2009 20:20  
 2. stuven dedi ki...

  bu yazıda okurken yer yer kendimi gördüm. her satırına katılıyorum. artık bende ''hem karnım doysun hem pastam dursun'' diyenlerdenim...

 3. ... on 28 Mayıs 2009 22:52  
 4. Kelebeğin Ömrü dedi ki...

  vaayyyyy tam bende bununla ilgili yazacakken sen patlamışsın bebişimmmm
  hakaten mail bana geldiği zamanda demekki ben buyüzden mutsuzmuşum dedim yani :P

 5. ... on 28 Mayıs 2009 23:28  
 6. kaldirimcocuklari dedi ki...

  Allahtan mükemmel değilimde yırtıyorum :P hatta benim gibilere vurdum duymaz bile derler :) bencede en temizi kusurlu olmak. hatta fazla kusur göz çıkarmaz:)

 7. ... on 29 Mayıs 2009 00:58  
 8. Bugra dedi ki...

  Maalesef, evet maalesef ama kesinlikle doğru. Kendimden biliyorum.

  Biz erkekler ilk önce bu $ekilde yakla$an bayana mükemmel gözü ile bakarız.. İdealdir. Daha sonra, maymun i$tahlı olduğumuzdan olsa gerek birçok $eyi görmezden geliriz, belki de kaçarız kim bilir.

  Kendi söylediğime inanamıyorum ama bizi $öyle bi hallice incelemek lazım.

 9. ... on 29 Mayıs 2009 09:52  
 10. şirinem dedi ki...

  aynen katılıyorum sizlere köleliğe son :)) bundan sonra kendimiz içinde zaman ayırıp değeri kadar değerlendirecez etrafımızdakileri fazlasını vermek yok birşey zannediyorlar kendilerini ozaman :)

 11. ... on 29 Mayıs 2009 12:21  
 12. ruya dedi ki...

  şekerim,
  hep düşünmüşümdür
  ben bu kadar herşeyin sorumluluğunu aldığım,herşeyi yola koydugum,iyi anne,seksi eş,sosyal kadın oldugum için mi bu adam bu kadar sorumsuz?

  acaba bu adam bu kadar sorumsuz oldugu için mi ben sorumluluk sahibi,faturaları aynaya asan,kredi kartlarının sayfasını onun laptopunun açılış sayfası yapan biri oldum?

  bekarken böyle manyak bir tip değilken,ne oldu da böyle oldu:))anlamış değilim..

 13. ... on 30 Mayıs 2009 00:11  
 14. şirinem dedi ki...

  Çok güzel bir yazı malesef biz kadınlar bazen kendi kıymetimizi bilemiyoruz :)) canım bende bir mimin var buyur gel al :)

 15. ... on 21 Haziran 2009 08:27  
 16. çınar dedi ki...

  çok doğru gerçekten bence çoğumuz yapıyoruz bunu ve bu türkiyedeki kadınların bastırılmasından kaynaklanıyor. sanki kendimizi bu şekilde ispatlayacağımızı zannediyoruz. şu sözdende belli olacağı gibi çocukda yaparım kariyerde...

 17. ... on 7 Ağustos 2009 11:37  
 18. 7 cüce dedi ki...
  Bu yorum yazar tarafından silindi.
 19. ... on 29 Eylül 2009 14:33  
 20. mehmet akif dedi ki...

  ah!/oh!

 21. ... on 12 Aralık 2009 21:08  
 22. Adsız dedi ki...

  Değerli blog kullanıcısı sitenizi çok beğendik başarılarınızın devamını dileriz Halı yıkama firması olarak bu paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz. Size tüm blog hayatınızda başarılar diler teşekkür ederiz...

 23. ... on 23 Temmuz 2012 16:23